Julia Kosek: autorka kostiumów, scenografii, wideo i reżyserii światła, współautorka scenariuszy i dramaturgii do spektakli i wydarzeń, pracowała jako stylistka przy sesjach, teledyskach i koncertach, uczestniczyła w czytaniach performatywnych i prowadziła warsztaty artystyczne. 
Absolwentka MSKPU Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie (dyplom z kostiumografii u p. Zofii de Ines) oraz psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiowała także architekturę wnętrz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). 
W latach 2011-2018 współtworzyła alternatywną grupę poznańską Teatr Automaton, w której zajmowała się dramaturgią wizualną (kostiumy, scenografia, charakteryzacja, wideo, reżyseria światła) oraz produkcją i promocją wydarzeń.  
W operze zadebiutowała w 2015 roku jako autorka kostiumów do "Pajaców" R. Leoncavallo (Teatr Wielki w Poznaniu). 
Stale współpracuje z reżyserem Krzysztofem Cicheńskim. 
Zaprojektowała m.in. kostiumy i scenografię do oper "Ariodante" (Warszawska Opera Kameralna) i "Klothó -Thread of the Tales" (Chorwacki Teatr Narodowy, Rijeka) oraz "Ofelia" (Teatr Wielki w Poznaniu), "Carmen. Toujours la mort", "IZOLACJA: Carmen/Don Giovanni/Don Pasquale" (Teatr Wielki w Poznaniu), a także opery dla dzieci "Gwiezdnik" (Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu). Jest autorką kostiumów do spektaklu baletowego "Kafka/Schulz: objawienia i herezje" (Teatr Wielki w Poznaniu), a także scenografii i reżyserii światła do monoopery performatywnej "Entropia" (CK Zamek w Poznaniu, kompozycja: Andrii Merkhel) oraz prapremiery kompozycji Rafała Zapały "Solastalgia" (reż. Magda Szpecht). 
W 2022 wraz z Krzysztofem Cicheńskim i Hubertem Walawskim wygrała w konkursie na projekt teatralny „Placówka” (VII edycja programu) Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w ramach którego zrealizowany został spektakl „Młyn Djabelski. Biografia dzieła zapomnianego”.
Współpracowała m.in. z: Teatrem Wielkim w Poznaniu, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Chorwackim Teatrem Narodowym w Rijece, CK Zamek w Poznaniu, Centrum Sztuki Dziecka/Sceną Wspólną w Poznaniu, Malta Festival Poznań, Sceną Roboczą, Akademią Muzyczną w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną, Republiką Sztuki „Tłusta Langusta”, Festiwalem KuratorArt w Poznaniu, Festiwalem Teatralnym „Maski” w Poznaniu, Poznań Slavic Fest, Music Biennale Zagreb, Międzynarodowym Festiwalem Filmów Animowanych ANIMATOR.

julia.kosek@gmail.com
Back to Top